0
(0)

به گزارش متال بولتن، استفاده از فناوری برای تولید خیل عظیم مواد الکترونیکی تمیزتر هماهنگ با بازار بازیافت تجهیزات الکترونیکی در آمریکای شمالی رو به رشد است، اما اکثر تجهیزات الکترونیکی که در منطقه به عنوان ضایعات بیرون ریخته می‌شود، در حال حاضر بصورت دستی دمونتاژ می شود. در حالیکه بیشترین بازیافت تجهیزات الکترونیکی در آمریکای شمالی به روش سنتی و توسط دست انجام می شود، اما استفاده از فناوری های پیشرفته نیز به سرعت رو به رشد است. اتوماسیون هم اکنون بخش بزرگی از فعالیت های تجاری بازیافت الکترونیک شرکت های بزرگ بی نالمللی از جمله شرکت کانادایی (SRSNA) وابسته به Sims Metal Management را در بر می‌گیرد، اما بعضی از شرکت های کوچک منطق های نیز در حال بررسی و استفاده از سیستم‌های اتومات است، چون رقابت در بازار بازیافت الکترونیک داخلی رو به افزایش است.

40 دستاوردهای نوین در بازیافت تجهیزات الکترونیکی و قراضه

کارشناسان معتقدند که ما هنوز در اول راه بازیافت تجهیزات الکترونیکی هستیم که اخیرا شرکت Synergy Recycling Madison در کارولینای شمالی یک سیستم جدیدی را به کار گرفته که ظرفیت زیادی از قراضه تمیز الکترونیکی را تولید می‌کند. به هر صورت، این صنعت بسرعت رو به‌ رشد رفته و رقابت روز به روز در آن شدیدتر می‌شود و اگر سرمایه گذاری در آن صورت نپذیرد شرکت های دس تاندرکار در این صنعت نوپا عقب خواهند ماند.

مدیرعامل موسسه آمریکایی صنایع بازیافت قراضه می گوید: در دهه اخیر بازار بازیافت الکترونیکی در این کشور رشد قابل توجهی داشته که اساس و مبنای این رشد مطالعات جامع اخیری است که توسط شرکت IDC درخصوص صنعت بازیافت الکترونیک داخلی صورت پذیرفته، به طوری که حجم فرآیند تجهیزات الکترونیکی در پنج سال گذشته تقریبا با دو برابر افزایش به 3 تا 4 میلیون تن رسیده است. حجم تولید در سال 2000 کمتر از یک میلیون تن بوده و این پتانسیل وجود دارد که در آینده نزدیکی به 98 میلیون تن در سال برسد. تحلیلگران اضافه می کنند که ارزش مواد الکترونیکی بازیافت شده در همین دوره زمانی از یک میلیارد تن در سال به بیش از 5 میلیارد تن در سال افزایش یافته و هنوز فرصت زیادی برای رشد بیشتر در آینده وجود دارد و تخمین زده می شود که تقریبا میلیون تن در سال ضایعات الکترونیکی از منازل جمع آوری می‌شود که به جای بازیافت در محیط زیست مدفون می‌شود. جمع آوری ضایعات الکترونیکی منازل طبق قوانین دولتی بازیافت تجهیزات الکترونیکی، نظارت و کنترل می‌شود، اما حدودا تا 70 درصد تجهیزات الکترونیکی بازیافت شده توسط شرکت ها تولید می شود. رشد بازیافت تجهیزات الکترونیکی می تواند

در چند سال آینده سالانه به 10 تا 30 درصد رسیده و براساس نیاز و ضرورت این درصد رشد متغیر باشد. یک کارشناس بازیافت معتقد است: در نهایت این رشد مانند بازیافت شیشه و قوطی از تب و تاب افتاده به حالت یکنواختی درآمده و سرانجام به سمت سراشیبی و کاهش حرکت خواهد کرد .در حقیقت قوانین حاکم بر بازیافت الکترونیکی قوانین پراکنده ای از ایالت های مختلف است که حداقل در مقطع کنونی با استاندارد فدرال در تضاد بوده و در نتیجه کار را برای شرکت های بازیافت الکترونیکی سخت تر کرده، اما این امید وجود دارد که در آینده تغییر پیدا کند، چون در ماه نوامبر گذشته دولت اوباما مصمم شد که دستورالعمل هایی را برای بازیافت الکترونیکی فدرال تدوین کند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
تماس با ما