۰
(۰)

براساس دستورالعملهای فنی کنوانسیون بازل، فرآیند بازیافت متشکل از ۳ مرحله شکستن باتریها، احیای سرب و تصفیه سرب است. در فرآیند مدرن شکستن باتریهای فرسوده، تماس انسان معمولا تا حد امکان کاهش یافته است و این باتریها به وسیله صفحات خودکار دریافت و به سمت دستگاه خردکننده آنها تحت آسیاب چکشی یا دیگر مکانیسمهای خردکننده به قطعات کوچک تبدیل میشوند. این قطعات براساس خصوصیات چگالی و مکانیسم های هیدرولیک در ۳ لایه تفکیک میشوند؛ اول، قطعات سبک نظیر پلاستیکها، دوم اکسید سرب و سولفاتها و سوم لایه سنگین صفحات سربی و اتصال دهندههاست.

8 1 بازيافت باتريها

پس از مراحل تفکیک ، لایه آلی مورد تفکیک بیشتری قرار میگیرد و پسماندهای پلیپروپیلن (مواد آلی سبک) و جداکنندهها و ابونیت (مواد آلی سنگین) از هم جدا میشوند سپس مواد آلی سبک به منظور زدودن باقیمانده اکسیدهای سرب شستشو مییابند و به قطعات کوچک برای مصارف آینده آسیاب میشوند ولی ابونیت و جداگرها به همان شکل انبار میشوند. اگر شکستن مکانیکی باتریها به هر دلیلی امکانپذیر نباشد، روش ایمن آماده سازی آن برای ذوب شامل سوراخ کردن و تخلیه الکترولیت و تصفیه آن، جدا کردن صفحات و جداگرهای باتری با اره دوار با استفاده از تجهیزات حفاظتی، فرستادن صفحات و شبکهها همراه با قسمت بالای باتری به ذوبکننده و بازگشت باتری به کارخانه سازنده برای مصرف مجدد آنها صورت میگیرد.

در مرحله دوم احیای سرب صورت میگیرد و در مرحله سوم سرب تصفیه میشود. در این مرحله در صورتی که عملیات یک کارگاه ذوب تنها محدود به ترکیب احیا باشد ، آنچه تولید میکند به عنوان سرب سخت یا آنتیموانی شناخته میشود که اگر هدف یک کارگاه تولید سرب خالص باشد، شمش سرب خام باید یک مرحله تصفیه را نیز با هدف فرآیند تصفیه و زدودن تقریبا همه مس، آنتیموان، آرسنیک و قلع متحمل شود.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین ۱ تا ۵ ستاره نمره دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما
error: Content is protected !!