2.8
(5)

انواع پسماند

در زندگي روزمرة بشر، زائدات مختلفي توليد مي شود كه مي توان آن را به دو دستة كلي پسماند و پساب تقسيم كرد. در اين تقسيم بندي، هر نوع مادة جامد، گاز و مايعي (به غير از فاضلاب) که به طور مستقيم يا غير مستقيم از فعاليت انسان حاصل شده و از نظر توليد کننده، زائد تلقي شود، جزء گروه پسماندها، محسوب مي گردد و فاضلابهاي توليدي نيز، در دسته پسابها، قرار مي گيرد. پسماندها را مي توان بر حسب منابع توليد كنندة آن، به انواع مختلف طبقه بندي نمود

v پسماند هاي عادي

به کليه پسماندهايي گفته مي شود که به صورت معمول از فعاليتهاي روزمره انسانها در شهرها، روستاها و خارج از آنها توليد مي شود و شامل نخاله هاي ساختماني و زباله هاي خانگي مي گردد. زباله های خانگی خود به دو دسته پسماند تر و پسماند خشک تقسیم می شوند

· پسماند تر

پسماند تر که به آن پسماند آلي، ارگانيك يا فساد پذير نیز میگویند شامل پسماند هاي مواد غذايي مثل پس مانده های غذا، پوست میوه و سبزیجات، روغن‏های خوراکی سوخته و فاسد شده، تفاله چای و همچنین پسماندهای باغبانی و فضای سبز می باشد. بخش بزرگي از زباله هاي خانگي را پس مانده هاي گياهي و حيواني تشكيل مي دهند که كمّيت این پسماند ها در طول سال متغير بوده و در ماه هاي تابستان، كه مصرف ميوه و سبزي بيشتر است، به حداكثر مي‌رسد. پسماند هاي غذايي مهمترين قسمت زباله است، چرا كه از يك سو به دليل تخمير و فساد سريع، بوهاي نامطبوع توليد كرده و محل مناسبي براي رشد و تكثير مگس و ساير حشرات و جوندگان است و از سوي ديگر به دليل قابليت تهيه كود از آن (كمپوست) از اهميت به سزایی برخوردار می باشد.

جمع آوری پسماند تر بطور یک شب در میان از درب منازل صورت می گیرد.

یکی از مسایل مهم در رابطه با پسماند تر مساله شیرابه است. شیرابه عبارت است از مایعی بد بو به رنگ قهوه ای تیره که از داخل موادزائد به خارج تراوش کرده و حاوی مواد محلول ومعلق می باشد. مهم ترين علت ايجاد شيرابه، مايعات و رطوبتي است كه در كيسه هاي زباله جمع مي شود، در حقيقت مايعات مثل انواع نوشيدني یا آب خورشت به صورت مستقيم و پوست و تفاله ميوه ها نيز به شكل غيرمستقيم شيرابه ايجاد مي كنند. از هر تن زباله حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ ليتر شيرابه تولید مي شود كه خطر اصلي آن در مراكز دفن، نفوذ اين مايع به آب‌هاي زيرزميني، خاك و چاه‌هاي اطراف مي‌باشد. وجود موادي چون فلزات سنگین، مواد سمي و مواد آلی با غلظت‌هاي زياد، ازعوامل آلودگي شيرابه است و اجزای آلي شناخته شده در شيرابة مراكز دفن نيز بيشتر، ازگروه مواد سمي مي‌باشند. توليد شيرآبه در فصول مختلف متفاوت است، در فصل تابستان به دليل استفاده از ميوه هاي آب دار توليد شيرآبه افزايش مي يابد بطوریکه ۲۵ درصد وزن پساند را شيرآبه تشکیل می دهد. همچنین شیرابه زباله علاوه بر آلودگی‌های زیست محیطی به دلیل ايجاد محیط اسیدی خسارت زيادي به خودروهای حمل زباله و ماشین آلات و تجهیزات ديگر نیز وارد مي نمايد. بهترين كار براي جلوگيري از توليد شيرابه، جداسازي مايعات از ديگر زباله هاست. فقط كافي است وقتي ظرف خورشت را در ظرفشويي قرار مي دهيم آب آن را از ساير مواد جدا كرده و به درون سيستم تصفيه بريزيم.

· پسماند خشک

پسماندهای خشک به ویژه کاغذ، مقوا، پلاستیک، فلزات و شیشه از ارزش اقتصادی و زیست محیطی برخوردار بوده و در صورت تفکیک، در واحدها و کارخانجات بازیافت به محصولاتی با کاربردهای مشابه و یا جدید تبدیل می شوند تا از اتلاف منابع و سرمایه های ملی جلوگیری به عمل آید. در واقع تفکیک پسماند ارزشمند در مبدأ سبب صرفه‌جویی ۳۰ درصدی در هزینه ها می شود.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
تماس با ما