۰
(۰)

آلیاژهاى مس نیز نظیر آلومینیم به دو دسته آلیاژهاى کارپذیر (نوردى) و ریختگى تقسیم می گردند. هر دسته از این آلیاژها نیز برحسب شرایط ترکیبى و عناصر آلیاژ مى توانند عملیات حرارتى پذیر یا عملیات حرارتى ناپذیر باشند.

12 آلياژهاى مس

آلیاژهاى ریختگى مس نیز مانند آلومینیم در روش هاى مختلف ریخته گرى درماسه، ریژه و تحت فشار شکل می گیرند و آلیاژهاى نوردى آن نیز بصورت تختال، شمشال و میله تولید می شود تا در شرایط مناسب و پس از کار مکانیکى بصورت سیم، مفتول، ورق و… مصرف صنعتى پیدا نمایند.  مس حاصل از الکترولیز با ترکیب شیمیایی از ۹۹٫۹ درصد مس همواره حاوى ناخالصیهایی است که در خواص آن و به خصوص هدایت الکتریکى مس تأثیر منفى دارند. اهم این ناخالصى ها عبارتند: از آنتیموان، آرسنیک، آهن، سرب، نقره،گوگرد، کادمیم و …
مس خالص تجارتى خواص ریخته گرى نامطلوبی دارد و از این رو کم تر در ساخت قطعات مسی از روش ریخته گرى استفاده می شود، در مقابل عناصر آلیاژى نظیر روى، قلع، آلومینیوم، سیلیسیم و.. خواص ریخته گرى مس را افزایش داده و از طرفى یا ازدیاد استحکام، قابلیت ماشین کارى، افزایش مقاومت به خوردگى و گاه ارزانى قیمت، دامنه کاربرد مس در صنعت راگسترش مى دهند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین ۱ تا ۵ ستاره نمره دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با ما
error: Content is protected !!